top of page
IMG_2701.JPG

TORİD HAKKINDA

MASİF AHŞAP SEKTÖRÜNÜN YAKIN TARİHİ VE TORİD’İN KURULUŞUNDAN BU YANA GELİŞİMİ


1980’li yılların başında Ormanlarımızın rehabilitasyonu ve ülke ihtiyaçları göz önüne alınarak ilk büyük hacimli tomruk ithalatı başladı.  O dönemde başlayan ve halen devam eden dikim ve bakım faaliyetleri ile ormanlarımız gelişmekte ve verimli orman alanlarımız artmaktadır. 
Derneğin kuruluş çalışmalarına 1992 yılında başlandı ve resmen 1993 yılında
ORİD (Orman Ürünleri İthalatçılar Derneği) ismiyle kuruldu. Kuruluşunda derneğin üye sayısı 16, firma sayısı ise 8’di. 
Derneğin kurulma amacı Orman Genel Müdürlüğü ile sektör arasındaki iletişimi sağlamak güncel ticari ve teknik sorunlara birlikte çözümler üretmek şeklinde özetlenebilir.

TORİD bu amacına ulaşmış ve kamu nezdinde kabul görmüş ve itibar kazanmış bir sektörel sivil toplum kuruluşu olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.
Dernek kurulmadan önce üyeler arasında kopuk ve ciddi rekabete dayalı bir yapı vardı. Derneğin

kurulmasıyla üyeler birbirlerini daha iyi tanıma ve arkadaş olma fırsatı buldular.

Birlikte Estonya, Finlandiya, Amerika, Almanya, Avusturya, Şili ve Yeni Zelanda gibi birçok yurt dışı seyahatler yapılarak üyeler arası kaynaşma, ve bilgi birikimi sağlanmış oldu. Bu sayede yurt dışındaki ülkelerdeki sektörel derneklerle ve firmalarla iletişim ve iş birliği imkanları oluştu.
1993 yılının sonunda derneğin isminin başına bakanlar kurulu kararıyla Türkiye kelimesi eklenerek derneğin saygınlığı ve temsil gücü artırılmış oldu. Orman ürünleri alanında isminin başında "Türkiye" olan tek dernek TORİD’dir.
1994 yılında başkan olan merhum Özcan Bakır’ın başkanlık dönemine damgasını vuran olay döviz krizi oldu. Satışların düşmesine neden olan kriz ve ardın dan gelen inşaat teknolojisindeki gelişmeler tomruk ithalatını azalttı. Bunun yanı sıra serbest ticarete yeni açılan Rusya ve Ukrayna gibi yakın mesafe ülkeler ithalat için daha çok tercih edilir oldu. 1997 yılında başkanlık koltuğuna oturan merhum Mehmet Kadıoğlu bir yıllık hizmeti ardından koltuğu sonraki on iki yıl boyunca oturacak Sabri Avcı’ya devretti. Krizin etkileriyle azalan ithalata rağmen 1998’li yıllardan sonra TORİD dernek olarak yeniden canlandı. Bu kapsamda 2002 yılında derneğin adına ‘Sanayiciler’ kelimesinin eklenerek kapsama alanının genişletilmesi oldu.

Dernek olarak algı değişikliğine gidilmesi gerektiği düşüncesinin temelleri bu yıllarda atıldı ve 2013 yılındaki üye sayısının artırılmasına dair kararına zemin oluşturmuş oldu. 1994-1998 yılları arasında azalan tomruk ithaline karşın kereste ithalatı arttı. Yine bu yıllarda imrarat kaldırıldı.

2010 yılında başkanlığa gelen Kenan Saraç, ihracatçıların da dernek çatısı altında yer alması için çalıştı. 2013 yılında derneğin ismine “ihracatçıları” kelimesi de eklendi. 2014 yılında Gökhan Yetkin dernek başkanı oldu. 2015 yılında derneğin adı Türkiye Orman Ürünleri Sanayicileri ve İşadamları Derneği olarak değiştirildi. Bu dönemden itibaren Dernek, çalışmalarını tüm ahşap sanayiinin genel sorunları ve açılım yolları üzerinde yoğunlaştırdı ve Aralık 2016 da ilk defa sektörün sorunları ve açılım imkanlarının tartışıldığı bir arama konferansı gerçekleştirdi.

Arama konferansı Raporu için tıklayınız.

Bugün TORİD 80 üyesi ve 55’e yakın firmasıyla orman ürünleri sektörünün sorunlarına ve imkanlarına vakıf olarak "Küresel rekabeti ve istikrarlı büyümeyi hedefleyen, çevreye duyarlı ve sürdürülebilir kalkınma odaklı, dünya ticaretinden daha fazla pay alan, tasarıma dayalı, katma değerli, istihdamı artıran, nitelikli iş gücüne sahip bir yapıya ulaşmaktırmak" amacı ile çalışmalarını sürdürmektedir.

YÖNETİM KURULU

TORİD: Ekip Üyeleri
bahadir_balkir.jpg

BAHADIR BALKIR

Üye

torid-ahsap-in-yol-haritasini-belirledi_

GÖKSEL KORKMAZ

Başkan

İlyas_Terzi.jpg

İLYAS TERZİ

Üye

CUJC8651_düzenlendi.jpg

KENAN SARAÇ

Üye

indir.jpg

M. CELALETTİN AKÇA

Üye

hqdefault_düzenlendi.jpg

MURAT MAHİR ARIN

Üye

ukrayna-da-kirmizi-alarm.jpg

MUSTAFA BELDAĞ

Başkan Yardımcısı

0_düzenlendi.jpg

MUSTAFA ŞİŞMAN

Üye

zeki_sahin_dengeleri_degistirdi_h16719_6

ZEKİ ŞAHİN

Başkan Yardımcısı

YEDEK ÜYELER

HÜSEYİN ERTÜRK

Yedek Üye

ASİL GÜNER

Yedek Üye

ADEM AKIN

Yedek Üye

OĞUZHAN KARA

Yedek Üye

MUAMMER FİDAN

Yedek Üye

ERKİN EKŞİOĞLU

Yedek Üye

HALİM SAĞLAM

Yedek Üye

CİHAD AVCI

Yedek Üye

MURATHAN ERŞEN

Yedek Üye

YÜKSEK İSTİŞARE KURULU

HÜSEYİN ÖZTÜRK

İSMAİL GÜNER

MİTHAT SAĞLAM

NAZMİ ŞAHİN

NECDET BAŞOĞLU

SABRİ AVCI

SEMİH PETEK

SERDAR EKŞİOĞLU

ŞEREF ŞANLIOĞLU

TURGAY ÖZEN

bottom of page